- Status osoby fizycznej posiadającej prawo do posiadania lub dzierżawy nieruchomości rolnej. Również potencjalny beneficjent programu nie może zakupić ziemi rolnej bezpośrednio przed złożeniem wniosku o udział w projekcie Agroenergia, gdyż ustawodawca przed wystąpieniem o dofinansowanie wymaga posiadania i osobistego zarządzania gospodarstwem rolnym przez co najmniej rok. instalacja fotowoltaiczna lub pompa ciepła.
- Status osoby prawnej będącej właścicielem lub dzierżawcą gruntów i od co najmniej roku prowadzącej działalność rolniczą lub świadczenie usług rolniczych.
W obu przypadkach łączna powierzchnia gruntów rolnych musi wynosić od 1 do 300 hektarów.
Na co można otrzymać dofinansowanie?
Wsparcie programu agroenergetycznego dla rolników w 2023 roku podzielone jest na dwie części. Pierwsza część dotyczy mikrourządzeń fotowoltaicznych, pomp ciepła i magazynów energii. Za rekrutację odpowiedzialny jest powiatowy wydział ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
- Instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy nie większej niż 50 kW, ale także co najmniej 10 kW oraz krajowe farmy wiatrowe o tej samej mocy.
- Instalacje hybrydowe, które łączą energię słoneczną i energię wiatru z pompą ciepła.
- Magazyny energii dostosowane do ww. obiektów.
Druga część jest nowa i ukazała się dopiero w 2021 roku. Obejmuje realizację instalacji biogazowych i wodnych. Z drugiej części programu Agroenergia podczas zakupu i montażu możemy skorzystać:
- Biogaz rolniczy o maksymalnej mocy 500 kW, a także urządzenia do produkcji biogazu rolniczego.
- Elektrownia wodna o maksymalnej mocy 500 kW.
- Zawiera magazynowanie energii. Pamiętaj jednak, że podobnie jak w przypadku pierwszej części, zasoby, które tu otrzymasz, zależą od zainstalowania jednego z powyższych.
- Ile jednak pieniędzy dostaniemy z drugiej części na inwestycje? Tutaj możemy wybrać pożyczkę do 100% kosztów kwalifikowanych lub dotację do 50% kosztów kwalifikowanych. Według Fundacji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej środki obecnie kształtują się następująco:
- do 48400 zł - dla bezzwrotnych form finansowania,
- do 26100 zł – na wsparcie przywrócenia programu. Pamiętaj też, że pożyczka może zostać udzielona maksymalnie na 10 lat od dnia spłaty pierwszej raty.
Co muszę przygotować, aby ubiegać się o dofinansowanie w ramach Programu Agroenergia?