JAK DOBRAĆ SPRZĘT DO TYPU OBIEKTU? | Aklima – Twój niezawodny dostawca urządzeń do klimatyzacji

JAK DOBRAĆ SPRZĘT DO TYPU OBIEKTU?

Obiekty wszystkich typów dzielą się na kilka kategorii, a od wyboru kategorii w dużym stopniu zależy efektywność i opłacalność konkretnego rozwiązania technicznego.

Jako najważniejszy czynnik przy wyborze brany jest pod uwagę podział na dwie kategorie: to nowy budynek lub jego przebudowa.

  • W pierwszym przypadku można zaproponować szereg energooszczędnych rozwiązań niskotemperaturowych opartych na łatwości ich wdrożenia na etapie budowy.
  • W przypadku przebudowy jesteś w dużym stopniu zależny od istniejących systemów technicznych i istniejącej efektywności energetycznej budynku. Wpływ na wybór mają również procesy technologiczne, w których występuje zarówno nadmiar ciepła, jak i potrzeba chłodu.

Ogólnie podstawową gradację typów obiektów można zobaczyć na poniższym diagramie.

 

Główna różnica między obiektami do użytku prywatnego i komercyjnego oparta jest na celach klienta.

W przypadku budowy na własne potrzeby klient stawia specjalne wymagania co do jakości produktu, poziomu hałasu oraz stopnia komfortu.

Ważne są również popularność marki i renoma sprzętu. Dla siebie klient jest gotowy na zakup droższego sprzętu, ponieważ na podjęcie decyzji wpływa nie tylko opłacalność, ale także wygląd, opinie, rady znajomych, recenzje w Internecie, czyli wiele drugorzędnych czynników.

W przypadku zastosowania komercyjnego budżet i okres opłacalności są na pierwszym miejscu. W tym przypadku celem klienta jest jak najszybsze rozpoczęcie zarabiania na użytkowaniu jego nieruchomości. I tylko z uwzględnieniem następujących celów - piękny wygląd całego budynku, lub znaczenie produkcji technologicznej, która wymaga bardziej niezawodnego i drogiego sprzętu, lub znaczne oszczędności w dostawie energii, lub łatwość instalacji, klient jest gotowy rozważyć niestandardowe opcje.

DOMKI I MIESZKANIA

W większości przypadków na Ukrainie, ze względu na wysokie ceny nośników energii, a zwłaszcza wysokie koszty zaopatrzenia w gaz i energię elektryczną, w nowo budowanych obiektach użytku prywatnego stosuje się bardziej energooszczędne i komfortowe rozwiązania.

Typowy nowy domek ma wysoki stopień izolacji cieplnej, a także energooszczędne okna i ogrzewanie podłogowe na parterze. Straty ciepła w takim domu są zwykle mniejsze niż 60 W/m2, co pozwala na ogrzewanie tylko za pomocą ogrzewania podłogowego. Jednocześnie dostawa gazu jest zbyt droga, a rozwiązania dla kotłów na paliwa stałe pozwalają na długie przebywanie poza domem. Jednocześnie energia elektryczna będzie dostarczana w każdym przypadku. Podsumowując - zastosowanie pompy ciepła w tandemie z ogrzewaniem podłogowym i klimakonwektorami jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem.

Rozwiązania dla nowego budownictwa

  • Budynek mniejszy niż 60 m2, niemający problemów z doprowadzeniem energii elektrycznej. Do ogrzewania sensowne jest zastosowanie konwektorów elektrycznych, elektrycznego ogrzewania podłogowego. W przypadku klimatyzacji racjonalne byłoby zastosowanie klimatyzatorów inwerterowych z trybem pompy ciepła powietrze/powietrze. Ciepłą wodę można przygotować w zwykłym bojlerze elektrycznym. Właściciel, jako osoba fizyczna, będzie mógł załatwić taryfę za ogrzewanie elektryczne (0,91 UAH za 1 kW) i będzie miał akceptowalne koszty eksploatacji budynku. Jednocześnie ogólna decyzja o kosztach będzie dość budżetowa. Ceną za to będzie niższy poziom komfortu w porównaniu z systemami ogrzewania wodnego i klimatyzacji.
  • Domy o powierzchni 80 - 350 m2. W nich logiczne jest instalowanie klimakonwektorów do ogrzewania i chłodzenia, podłóg podgrzewanych wodą i pomp ciepła typu „powietrze / woda” lub „woda / woda”. Dzięki oszczędnościom, jakie daje eksploatacja pompy ciepła, nadal można zmieścić się w przyznanym limicie taryfy na ogrzewanie elektryczne (3000 kWh* miesięcznie). A dla powierzchni mniejszych niż 200 m2 resztę limitu można wykorzystać na obsługę kuchenki elektrycznej i innych urządzeń. Można oczywiście stosować kotły gazowe i zwykłe klimatyzatory, ale gdy celem jest oszczędność kosztów bieżących, komfortu, ciepłej wody, ogrzewania, chłodzenia - połączenie pompy ciepła, wodnego ogrzewania podłogowego, klimakonwektorów i pośredniego podgrzewania CWU - poza konkurencją.

Wybór pomiędzy pompami ciepła typu woda/woda, grunt/woda lub powietrze/woda musi być dokonany zgodnie z następującymi zasadami:

  • Jeśli moc dostępna dla budynku jest niewielka i nie ma możliwości uzyskania większej lub jeśli w pobliżu nie ma dużego zbiornika wodnego, należy wybrać pompę ciepła "grunt/woda";
  • Jeśli ilość energii elektrycznej dostępnej dla budynku jest niewielka i nie ma możliwości uzyskania większej ilości, a w pobliżu znajduje się duży zbiornik wodny, można wybrać pompę ciepła typu woda/woda;
  • Jeśli ilość energii elektrycznej z podstacji jest wystarczająca lub można uzyskać więcej, odpowiednia jest pompa ciepła powietrze/woda i nie ma znaczenia, czy w pobliżu znajduje się duży zbiornik wodny. Pompę ciepła tego typu dobiera się do "punktu biwalentnego", aby skrócić czas zwrotu inwestycji. Jest to optymalna temperatura powietrza zewnętrznego, do której pompa ciepła całkowicie pokrywa obciążenie cieplne budynku (dla Kijowa -7 °C).

 

BUDYNKI WIĘKSZE NIŻ 400M2 Te nieruchomości często nie mają jednego źródła ciepła - do ogrzewania mogą być używane kotły gazowe lub na drewno. Często konieczne jest jednoczesne chłodzenie dużych powierzchni. Zasada wyboru typu pompy ciepła jest zatem podobna jak w poprzednim wariancie, z tą różnicą, że pompę ciepła wybiera się z priorytetem dla pracy w trybie chłodzenia.

MIESZKANIA. Podejście do nowych mieszkań jest praktycznie identyczne jak do domów prywatnych. Powierzchnie mniejsze niż 60m2 -  wybieramy pompę ciepła "powietrze/powietrze". Pomieszczenia o powierzchni do 100 m2-odpowiednia jest pompa ciepła powietrze/woda. Wadą może być brak miejsca na instalację sprzętu. W tym przypadku jednostkę wewnętrzną pompy ciepła można zainstalować w meblach kuchennych. Pompę ciepła można również wykorzystać do przygotowania ciepłej wody użytkowej, jeżeli zapotrzebowanie na ciepłą wodę wynosi ponad 200 litrów.

 

ROZWIĄZANIA DLA OBIEKTÓW PRZEBUDOWANYCH

Kiedy mówimy o przebudowie mieszkań lub domków, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na następujące dane początkowe:

  • temperatury pracy nośnika ciepła;
  • jakość izolacji budynku;
  • obecność wodnego ogrzewania podłogowego.

 

Jeżeli system został zaprojektowany dla temperatury na wlocie i wylocie 80/60°C, a budynek nie jest ocieplony, istnieje możliwość przeliczenia istniejących urządzeń grzewczych na niższe parametry temperaturowe 50/30°C oraz ocieplenia budynku. Jeśli budynek jest dobrze ocieplony, moc źródła ciepła jest wystarczająca do ogrzewania bez konieczności wymiany urządzeń (grzejników), dlatego można zainstalować średniotemperaturową pompę ciepła.

Jeżeli system został zaprojektowany dla różnicy temperatur 80/60 °C, a budynek nie może być ocieplony lub jest już ocieplony i dalsza izolacja nie jest konieczna ze względu na nieefektywność, należy zastosować wysokotemperaturową pompę ciepła, aby podgrzać nośnik ciepła do wymaganej temperatury.

Jeśli system ma dużą liczbę podstawowych obiegów grzewczych i wszystkie są podłączone do kotłowni, pompę ciepła można zainstalować tylko na podstawowych obiegach grzewczych.

Jeżeli dom posiada już system ogrzewania wysokotemperaturowego, ale brakuje wykończenia lub planowany jest remont, można zastąpić np. istniejący system z grzejnikami systemem klimakonwektorów z średniotemperaturową pompą ciepła, uzyskując w ten sposób zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie.

Podgrzewanie ciepłej wody jest traktowane jako dodatkowe obciążenie dla pompy ciepła, jeśli istniejący zbiornik ciepłej wody ma odpowiednią powierzchnię wymiennika ciepła dla pompy ciepła lub ma być wymieniony. Jednocześnie dobowe zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową przekracza 200 litrów.

Hotele

Dla nowo budowanych lub całkowicie przebudowywanych hoteli idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie pomp ciepła typu przemysłowego wraz z klimakonwektorami, z całkowitym wyeliminowaniem grzejników. Na przykład klimakonwektory kanałowe są instalowane w korytarzach pomieszczeń i kompaktowo umieszczane w konstrukcjach sufitów podwieszanych. Klimakonwektory pełnią zarówno funkcję ogrzewania, jak i chłodzenia.

Źródłem ciepła i chłodu jest modułowa pompa ciepła, najczęściej instalowana na pokryciu dachowym. Pompa ciepła może również odzyskiwać ciepło z pomieszczeń, jeśli potrzebna jest ciepła woda do pokoi hotelowych lub kuchni restauracyjnej. A jeśli w pomieszczeniach+ faktycznie jest zapewnione chłodzenie, uzdatnianie ciepłej wody jest bezpłatne. Rozgałęźniki i kotły konwencjonalne są sensowne tylko wtedy, gdy budżet jest ograniczony lub wygląd fasady nie ma znaczenia. Zazwyczaj dotyczy to przydrożnych hosteli z 5-7 pokojami.

Jeżeli hotel jest remontowany w celu zapewnienia głównie chłodzenia i utrzymania wizualnego wyglądu fasady, korzystne jest zastosowanie systemów wielostrefowych. W tym przypadku system ogrzewania grzejnikowego, jeśli został już zainstalowany, można zastąpić zestawem pompy ciepła z klimakonwektorami.

Biura i małe budynki administracyjne. Lokale użytkowe

W większości przypadków, gdy obiekt jest budowany od nowa, decyzja powinna być podjęta na podstawie danych dotyczących powierzchni budynku oraz wymaganej mocy grzewczej i chłodniczej.

Jeśli więc powierzchnia budynku jest mniejsza niż 500m2 (nie ma znaczenia, czy jest to przebudowa, czy nowy budynek), a zapotrzebowanie na moc chłodniczą jest ponad 2 lub więcej razy większe niż zapotrzebowanie na ciepło, lepiej jest zastosować standardowy system ogrzewania grzejnikowego lub ogrzewanie elektryczne w połączeniu z klimatyzatorami domowymi lub półprzemysłowymi.

W przypadku nowych budynków o powierzchni od 1 000 do 10 000m2 lepiej zdecydować się na system klimakonwektorów z pompą ciepła. Zwłaszcza jeśli budynki mają być później wynajmowane.

W przypadku renowacji budynków o powierzchni od 1 000 do 10 000m2 lepiej jest zdecydować się na system wielostrefowy i pozostawić system grzewczy na miejscu. Zwłaszcza jeśli budynek jest już wynajęty przez różnych najemców, a Ty jesteś jednym z nich.

W przypadku powierzchni większych niż 10 000m2 - decyzja podejmowana jest indywidualnie na podstawie parametrów obciążenia według CWU, chłodu i ciepła, z uwzględnieniem trybów pracy i innych czynników.

Na przykład klimatyzator dachowy może służyć do uzdatniania powietrza w dużych, otwartych powierzchniach handlowych lub może być zastosowany wydajny zespół nawiewu wentylacji ze źródłem ciepła i chłodu w postaci pompy ciepła. 

W przypadku braku zapotrzebowania na chłód, do ogrzewania dużych otwartych przestrzeni można zastosować wentylatory grzewcze lub klimakonwektory ze źródłem ciepła w postaci sieci ciepłowniczej lub kotła.

Generalnie w sferze komercyjnej w przypadku przebudowy częściej wybierane są bezpośrednie układy freonowe, a w przypadku nowego budownictwa pompy ciepła powietrze/woda z klimakonwektorami dla powierzchni większych niż 500m2.

Zakłady

Budowa nowych obiektów na Ukrainie związana jest głównie z budową budynków administracyjnych, gdzie podejście do wyboru rozwiązań technicznych systemów inżynieryjnych jest podobne jak w biurach. Jednak przy przebudowie hal produkcyjnych z procesami technologicznymi należy przede wszystkim zwrócić uwagę na zapotrzebowanie na chłód lub ciepło oraz na dostępność nadmiaru ciepła podczas procesu technologicznego.

Na przykład piekarnia ma duże nadwyżki ciepła z linii do pieczenia chleba. Ciepło to można w ekonomiczny sposób wykorzystać za pomocą sekcji wentylacyjnej lub klimakonwektorów, a następnie wykorzystać do ogrzewania grzejników w budynku administracyjnym poprzez podniesienie temperatury nośnika ciepła za pomocą pompy ciepła.

 

 

 

 

 

 

Może będziesz zainteresowany
OSUSZANIE POWIETRZA W POMIESZCZENIACH
26.01.2023

Osuszanie jest ważnym elementem, wraz z nawilżaniem, zapewnia komfortowy mikroklimat oraz wspiera utrzymanie  dobrego wyglądu zewnętrznego materiałów, mebli i ważnych konstrukcji. Zwiększona wilgotność ma negatywny wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i na pomieszczenia, w których przebywamy

EKOLOGICZNOŚĆ TO BEZWARUNKOWY TREND ROKU, KTÓRY ACLIMA Z SUKCESEM WSPIERA
26.01.2023

Polityka ekonomiczna wiodących krajów europejskich, szczególnie w ostatnich latach jest zdecydowanie ukierunkowana na oszczędzanie energii, poprawę ekologii i ochronę środowiska

TERMOREGULATORY MYCOND- REALNE  OSZCZĘDNOŚCI
25.01.2023

Wśród licznych termoregulatorów na rynku urządzeń grzewczych wyróżnia się brytyjska marka Mycond. Wyróżniają się nie tylko przystępną ceną i unikalnym wzornictwem, ale także szeroką gamą modeli do wielu zastosowań w nowoczesnych systemach grzewczych/chłodzących

OGRZEWANIE I KLIMATYZACJA OBIEKTÓW KOMERCYJNYCH
25.01.2023

Modułowe pompy ciepła powietrze-woda serii MCU/MCRU firmy Mycond lub modułowe chillery z funkcją pompy ciepła (z odzyskiem ciepła) to wydajne i ekonomiczne rozwiązanie do ogrzewania i klimatyzacji dużych obiektów

MODUŁOWE POMPY CIEPŁA MYCOND
25.01.2023

Modułowe pompy ciepła powietrze/woda lub modułowe chillery z funkcją pompy ciepła Mycond serii MCU to wydajne i ekonomiczne rozwiązanie do ogrzewania i klimatyzacji obiektów komercyjnych

SPECYFIKA FUNKCJONOWANIA SYSTEMÓW WENTYLACJI I KLIMATYZACJI W WARUNKACH EPIDEMII COVID-19
25.01.2023

Fachowcy federacji europejskich stowarzyszeń HVAC (REHVA) opracowali zalecenia i rozwiązania mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się Covid-19 w istniejących systemach HVAC w budynków użteczności publicznej

WARUNKI WSPÓŁPRACY Z FIRMĄ AKLIMA
25.01.2023

Szanowni partnerzy! Aby rozpocząć współpracę z Aklima lub kontynuować istniejące partnerstwo w zakresie sprzedaży urządzeń klimatyzacyjnych, należy zapoznać się i przestrzegać poniższych warunków

OSUSZACZ KANAŁOWY: JEGO FUNKCJONALNOŚĆ, WARTOŚĆ I ZALETY
25.01.2023

Wiele czynników dobrego samopoczucia zależy od tego, jak jest czysto i wilgotno. Optymalna wilgotność powietrza wynosi 45-60%. Często pomieszczenia nie są w stanie zagwarantować nam stabilnego poziomu wilgotności powietrza, co powoduje dyskomfort, gdy w nich przebywamy

NAWILŻACZE KANAŁOWE POWIETRZA  MYCOND
25.01.2023

Wilgotność powietrza jest jednym z najważniejszych parametrów mikroklimatu w pomieszczeniach

PRACA POMPY CIEPŁA DO PODGRZEWANIA WODY W BASENIE
25.01.2023

Do niedawna woda w basenie była podgrzewana przez potężne kotły elektryczne i przepływowe podgrzewacze elektryczne, to ogromny wydatek energetyczny. Dopiero w ostatnich latach ludzie zaczęli myśleć o oszczędzaniu energii

Strony