NAWILŻACZE KANAŁOWE POWIETRZA MYCOND | Aklima – Twój niezawodny dostawca urządzeń do klimatyzacji

NAWILŻACZE KANAŁOWE POWIETRZA MYCOND

Wilgotność powietrza jest jednym z najważniejszych parametrów mikroklimatu w pomieszczeniach.

CZYM JEST WILGOTNOŚĆ POWIETRZA?

Wilgotność powietrza jest jednym z najważniejszych parametrów mikroklimatu w pomieszczeniach. Poziom wilgotności ma ogromny wpływ zarówno na zdrowie człowieka, jak i na stan konstrukcji do ogrodzenia, mebli i całego domu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w pomieszczeniach, w których stale przebywają ludzie, należy utrzymywać wilgotność w granicach 40-50%.

WPŁYW WILGOTNOŚCI POWIETRZA NA CZŁOWIEKA

Niewystarczający poziom wilgotności może powodować zawroty głowy i trudności w oddychaniu u mieszkańców mieszkań lub domów.

Nadmierna wilgotność zwiększa uczucie duszności i przyczynia się do powstawania kondensatu na powierzchniach.

Wymagany poziom wilgotności w pomieszczeniach można uzyskać stosując nawilżacze powietrza.

Nawilżacze dzielą się na dwa główne rodzaje:

1. nawilżacze kanałowe;

2. nawilżacze miejscowe.

STRUKTURA I KRYTERIA DOBORU NAWILŻACZA KANAŁOWEGO

Nawilżacze typu kanałowego mogą być:

1. elektrodowe (najłatwiejsza w montażu i konserwacji);

2. elementy grzejne (mogą pracować w wodzie po stacji uzdatniania lub osmozie);

3. adiabatyczne (oprócz nawilżania chłodzą również powietrze).

NAWILŻACZE ELEKTRODOWE

Rozważmy konstrukcję nawilżacza elektrodowego. Składa się on z następujących elementów:

  • cylinder z elektrodami (9);
  •  obudowa
  •  układ automatyki (11);
  •  rurka rozprowadzająca parę;
  • wąż parowy (10);
  •  rura odpływowa (3);
  •  rura łącząca urządzenie z instalacją wodociągową (2);
  •  czujniki wilgotności.

 

NAWILŻACZE KANAŁOWE

Dobór nawilżacza typu kanałowego odbywa się zgodnie z następujących czynników:

  • wydajność systemu wentylacji powietrza;

  • temperatura powietrza wewnętrznego;

  • wymagana wilgotność powietrza w pomieszczeniach.

ZASADA DZIAŁANIA NAWILŻACZA KANAŁOWEGO

Urządzenia te działają na zasadzie nawilżania izotermicznego, czyli nawilżania przy stałej temperaturze powietrza nawiewanego w instalacji wentylacyjnej. Zwykła woda pitna zawiera niewielką ilość soli mineralnych i dlatego ma niską przewodność elektryczną.

Gdy prąd elektryczny przepływa między dwiema zanurzonymi elektrodami, woda nagrzewa się do temperatury parowania (efekt Joule'a). Wielkość prądu elektrycznego jest mierzona przez sterownik nawilżacza, zawsze jest proporcjonalna do ilości wytwarzanej pary.

Nawilżacz reguluje ilość wody w cylindrze za pomocą zaworu zasilającego i spustowego, co pozwala kontrolować proces nawilżania za pomocą pary. Cylinder jest napełniany wodą w miarę jego używania. Odparowująca woda nie zawiera soli, a ich ilość stopniowo wzrasta w cylindrze.

Aby zapełnić  normalną pracę systemu nawilżania powietrza, woda z cylindra jest okresowo spuszczana w trybie automatycznym i jednocześnie uzupełniany jest cylinder nową porcją wody. Z biegiem czasu na wewnętrznej powierzchni cylindra tworzy się nalot  z powodu osadzania się soli, dlatego należy ją czas od czasu wymieniać.

ZASADA DZIAŁANIA KANAŁOWEGO SYSTEMU NAWILŻANIA W POŁĄCZENIU Z SYSTEMEM WENTYLACJI POWIETRZA

Powietrze nawiewane jest filtrowane i ogrzewane (w razie potrzeby) w urządzeniu wentylacyjnym z odzyskiem ciepła. Następnie włącza się nawilżacz kanałowy, który przez dyszę rozprowadzającą parę dostarcza taką ilość pary, która zapewni wilgotność ustawioną na sterowniku.

Pod ciśnieniem strumienia powietrza wentylacyjnego para jest równomiernie rozprowadzana i zgodnie z systemem kanałów powietrznych jest doprowadzana przez kratki wentylacyjne do pomieszczenia. W kanale powietrza nawiewanego montowany jest czujnik wilgotności, który zapobiega przedostawaniu się nadmiernej ilości pary wodnej do powietrza i skraplaniu w kanałach powietrza. Proces jest stopniowy. Do całkowitego nawilżenia konieczna jest zmiana całej objętości powietrza w pomieszczeniu.

Równocześnie z dostarczaniem wilgotnego powietrza do pomieszczenia usuwane jest powietrze wywiewane. Dlatego ważne jest rozmieszczenie kratek nawiewu i wywiewu powietrza z pomieszczenia, aby wilgotne powietrze przechodziło przez całą objętość pomieszczenia i dopiero potem było usuwane.

Powietrze wywiewane jest usuwane przez kratki wywiewne i dostarczane przez system kanałów powietrznych, gdzie czujnik mierzy rzeczywistą wartość wilgotności względnej w pomieszczeniu i jest odprowadzane na zewnątrz. Urządzenie pracuje do momentu, gdy wartość ustalona przez czujnik wilgotności na kanale powietrza wywiewanego nie będzie odpowiadać wartości ustawionej na panelu sterowania.

ZALECANE MIEJSCE pod MONTAŻ REGULATORA WILGOTNOŚCI (CZUJNIK/HIGROSTAT)

  • A - doskonałe. Zapewnia najlepsze możliwe równomierne mieszanie suchego i wilgotnego powietrza ze stabilną kontrolą temperatury.
  • В — możliwe. Warunki klimatyczne panujące w pomieszczeniach mogą mieć wpływ na sterowanie, jeśli czujnik zostanie zainstalowany zbyt blisko kratek wentylacyjnych, przepustnic lub źródeł ciepła. Na przykład: oświetlenie wewnętrzne.
  • C — niezalecane. Punkt mieszania jest ustawiany na podstawie wilgotności powietrza wywiewanego i nawiewanego.
  • D, E, F — te pozycje nie mogą być miejscem dla czujników wilgotności i higrostatu.
  •  G - to najlepsza pozycja dla higrostatu maksymalnego lub czujnika wilgotności i przełącznika przepływu powietrza. Rzeczywiste usunięcie zależy od widocznego obszaru zwilżenia.

Jeśli konieczne jest utrzymanie jednakowej wilgotności w pomieszczeniach, wówczas wystarczy zastosować nawilżacz jednokanałowy. W przypadku konieczności utrzymania zróżnicowanej wilgotności można zainstalować indywidualne systemy nawilżania kanałowego lub ściennego.

WNIOSKI

Nawilżacz kanałowy różni się zasadniczo od nawilżacza domowego. Nawilżacze domowe stale wymagają uwagi ze strony użytkownika. Włączanie i wyłączanie następuje według niezrozumiałych parametrów, konieczne jest też stałe kontrolowanie poziomu wody w zbiorniku. Woda musi być używana destylowana lub po osmozie, w przeciwnym razie wszystkie minerały i inne osady osadzą się na meblach.

Instalacja nawilżacza kanałowego jest wysoce pożądana na etapie instalacji systemu wentylacyjnego. Przecież później będzie to droższe i znacznie trudniejsze.

 

 

Może będziesz zainteresowany
OSUSZANIE POWIETRZA W POMIESZCZENIACH
26.01.2023

Osuszanie jest ważnym elementem, wraz z nawilżaniem, zapewnia komfortowy mikroklimat oraz wspiera utrzymanie  dobrego wyglądu zewnętrznego materiałów, mebli i ważnych konstrukcji. Zwiększona wilgotność ma negatywny wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i na pomieszczenia, w których przebywamy

EKOLOGICZNOŚĆ TO BEZWARUNKOWY TREND ROKU, KTÓRY ACLIMA Z SUKCESEM WSPIERA
26.01.2023

Polityka ekonomiczna wiodących krajów europejskich, szczególnie w ostatnich latach jest zdecydowanie ukierunkowana na oszczędzanie energii, poprawę ekologii i ochronę środowiska

TERMOREGULATORY MYCOND- REALNE  OSZCZĘDNOŚCI
25.01.2023

Wśród licznych termoregulatorów na rynku urządzeń grzewczych wyróżnia się brytyjska marka Mycond. Wyróżniają się nie tylko przystępną ceną i unikalnym wzornictwem, ale także szeroką gamą modeli do wielu zastosowań w nowoczesnych systemach grzewczych/chłodzących

OGRZEWANIE I KLIMATYZACJA OBIEKTÓW KOMERCYJNYCH
25.01.2023

Modułowe pompy ciepła powietrze-woda serii MCU/MCRU firmy Mycond lub modułowe chillery z funkcją pompy ciepła (z odzyskiem ciepła) to wydajne i ekonomiczne rozwiązanie do ogrzewania i klimatyzacji dużych obiektów

MODUŁOWE POMPY CIEPŁA MYCOND
25.01.2023

Modułowe pompy ciepła powietrze/woda lub modułowe chillery z funkcją pompy ciepła Mycond serii MCU to wydajne i ekonomiczne rozwiązanie do ogrzewania i klimatyzacji obiektów komercyjnych

SPECYFIKA FUNKCJONOWANIA SYSTEMÓW WENTYLACJI I KLIMATYZACJI W WARUNKACH EPIDEMII COVID-19
25.01.2023

Fachowcy federacji europejskich stowarzyszeń HVAC (REHVA) opracowali zalecenia i rozwiązania mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się Covid-19 w istniejących systemach HVAC w budynków użteczności publicznej

WARUNKI WSPÓŁPRACY Z FIRMĄ AKLIMA
25.01.2023

Szanowni partnerzy! Aby rozpocząć współpracę z Aklima lub kontynuować istniejące partnerstwo w zakresie sprzedaży urządzeń klimatyzacyjnych, należy zapoznać się i przestrzegać poniższych warunków

OSUSZACZ KANAŁOWY: JEGO FUNKCJONALNOŚĆ, WARTOŚĆ I ZALETY
25.01.2023

Wiele czynników dobrego samopoczucia zależy od tego, jak jest czysto i wilgotno. Optymalna wilgotność powietrza wynosi 45-60%. Często pomieszczenia nie są w stanie zagwarantować nam stabilnego poziomu wilgotności powietrza, co powoduje dyskomfort, gdy w nich przebywamy

NAWILŻACZE KANAŁOWE POWIETRZA  MYCOND
25.01.2023

Wilgotność powietrza jest jednym z najważniejszych parametrów mikroklimatu w pomieszczeniach

PRACA POMPY CIEPŁA DO PODGRZEWANIA WODY W BASENIE
25.01.2023

Do niedawna woda w basenie była podgrzewana przez potężne kotły elektryczne i przepływowe podgrzewacze elektryczne, to ogromny wydatek energetyczny. Dopiero w ostatnich latach ludzie zaczęli myśleć o oszczędzaniu energii

Strony