Osuszanie jest ważnym elementem, wraz z nawilżaniem, zapewnia komfortowy mikroklimat oraz wspiera utrzymanie dobrego wyglądu zewnętrznego materiałów, mebli i ważnych konstrukcji. Zwiększona wilgotność ma negatywny wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i na pomieszczenia, w których przebywamy.
Główne problemy, które mogą wystąpić w wyniku zwiększonej wilgotności:
- okna się pocą;
- skraplanie się pary wodnej na ścianach i zimnych powierzchniach;
- dyskomfort;
- zapach wilgoci, powodujący rozwój grzybów.
Powietrze o wysokiej wilgotności stanowi dogodne środowisko dla rozwoju i rozmnażania się grzybów oraz wielu szkodliwych bakterii.
Dlaczego potrzebujemy osuszacze powietrza i jak wpływają na nasze zdrowie?
Osuszacze powietrza są najczęściej stosowane w basenach, zakładach przemysłowych i magazynach, zakładach przetwórstwa spożywczego, jeziorach i wielu innych miejscach o wysokiej wilgotności powietrza. Jeśli nie jest utrzymywana optymalna wilgotność, prowadzi to do powstawania rdzy na powierzchniach metalowych, a nawet na nośnych konstrukcjach stalowych. Duża wilgotność i wysoka temperatura to idealne miejsce do rozwoju złośliwych bakterii i grzybów. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności może prowadzić do chorób wirusowych, alergii, a nawet astmy.
Przy projektowaniu basenów należy zwrócić szczególną uwagę na systemy osuszania i wentylacji.
Wentylacja i osuszanie to pierwsza rzecz, która powinna być w głowie projektanta podczas budowy basenu. Przecież woda, która paruje z dużej powierzchni lustra basenu, niesie ze sobą nie tylko zniszczenie Twojego wykończenie, ale także szkodzi zdrowiu. Bez zapewnienia pomieszczenia ze świeżym powietrzem, uprawianie sportu czy pływanie nie przyniesie żadnej przyjemności, a przede wszystkim zaszkodzi zdrowiu (zawroty głowy, złe samopoczucie, duszności itp.). Ilość świeżego powietrza na osobę powinna wynosić 80 m3h). Aby utrzymać komfortowy mikroklimat w basenach, temperatura wody powinna wynosić 28°C, temperatura powietrza powinna być wyższa o 2°C od temperatury wody, a wilgotność wody nie powinna przekraczać 60%.
W innych zastosowaniach osuszacze te są stosowane w poszczególnych zakładach, w zależności od zakładu produkcyjnego, wentylacji i specyfiki zastosowania.
MYCOND wprowadza na rynek wysokowydajne suszarki kondensacyjne serii MSHA (C)
Seria MSHA (C) to kompaktowe podwieszane osuszacze kondensatu. Są one dostępne w 11 modelach o wydajności suszenia od 20 do 1000 kg/dobę. Suszarnie produkowane są standardowo w 2 wersjach: S - standardowy i X - z mieszaniem świeżego powietrza (w zestawie znajduje się nawiewnik świeżego powietrza). Suszarki mogą być przeznaczone zarówno do użytku przemysłowego, jak i do basenów.
Zasada DZIAŁANIA
Zasada działania obu wersji jest identyczna, z wyjątkiem mieszania świeżego powietrza w wersji X.
Powietrze z otoczenia wpływa przez wlot świeżego powietrza i przepływa przez kanał do osuszacza, gdzie przechodzi przez dwa stopnie filtracji, a mianowicie filtr G4 i F7. Tę samą drogę pokonuje powietrze recyrkulacyjne. Oba strumienie powietrza są następnie mieszane i łączone przez wentylator i podawane do parownika. Pozostałe powietrze jest schładzane i skrapla się i wpada do wanny, a osuszone zimne powietrze przepływa do skraplacza, gdzie jest ogrzewane i dostarczane do ostatniego etapu filtracji H13 oraz do pomieszczenia. Osuszacze te posiadają również lampę ultrafioletową i jonizację powietrza (oczyszczanie powietrza i hamowanie aktywności bakterii). Zapobiega to możliwości wystąpienia choroby lub innych bakterii zakłócających Twoje zdrowie i dobre samopoczucie.
Cechy
Niski poziom hałasu do 45dB (A) dla małych modeli i do 55dB (A) dla średnich i dużych modeli dzięki izolacji obudowy i wydajnej filtracji powietrza (filtr G4 + F7 w standardzie i H13 w opcji).
Ponadto, aby zapewnić najwyższy poziom czystości powietrza, we wlocie powietrza zainstalowano elementy antybakteryjne: Lampa UV i jonizator ujemny.
Zalety
- Zakres modeli (od 20 do 1000 kg/cu.m.);
- Niski poziom hałasu (<45 dB (A) dla małych modeli do 140 kg/dobę; <55 dB (A) dla średnich i dużych modeli od 180 kg/dobę;
- Wysoki poziom oczyszczania powietrza (filtr G4 + F7 + H13);
- Funkcja antybakteryjna (lampa UV i jonizator ujemny);
- Prostota instalacji (podłączyć sterownik i zasilanie);
- Kompaktowa konstrukcja;
- Wysokie ciśnienie statyczne;
Główne zalety w porównaniu z głównymi konkurentami (Dantherm, Calorex)
- Bardzo wysoki poziom filtracji powietrza (G4 + F7 + H13 (na żądanie));
- Cicha praca dzięki wysokiemu poziomowi filtracji i izolacji obudowy w obiegu zamkniętym, a także zastosowaniu sprężarek rotacyjnych;
- Wysokie ciśnienie statyczne;
- Urządzenia dezynfekujące i antybakteryjne (lampa UV i jonizator ujemny);
- Cena.
Przykłady najbardziej efektywnego zastosowania
- Utrzymanie komfortowego mikroklimatu w basenach, uzdrowiskach, szpitalach itp;
- Utrzymanie technicznego i wizualnego wyglądu konstrukcji metalowych: magazynów, basenów, itp;
- Tynkowanie przeszklonych ogrodzeń i okien w galeriach handlowych, budynkach administracyjnych i mieszkalnych;
- Utrzymywanie optymalnego poziomu wilgotności w piwnicach winnych, bzy;
- Higroskopijne przechowywane produkty i materiały: kora, bor, sól, produkty z tkanek, ciastka i inne produkty i materiały sypkie;
- W produkcji wyrobów gastronomicznych, produktów drzewnych, humusu oraz przy produkcji suchych skór;
- Zachowanie rynkowego wyglądu odzieży, mebli itp.
- Minimalizacja wzrostu bakterii i grzybów.