Boris Johnson chce ożywić brytyjską gospodarkę po pandemii Covid-19 i osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla do 2050 r., włączając pompy ciepła w serce swojej strategii „zielonej rewolucji przemysłowej”.
Propozycja obejmuje kilka konkretnych celów dla sektora budowlanego, w tym szersze zastosowanie niskoemisyjnych systemów grzewczych, ponowne wykorzystanie materiałów budowlanych i wyższe standardy izolacji. Rząd realizuje również plany stopniowego wycofywania ze sprzedaży domowych kotłów gazowych do 2033 roku i ma na celu zwiększenie wykorzystania pomp ciepła. Premier wyznaczył już cel branży jakim jest zainstalowanie 600 000 jednostek rocznie do 2028 roku, co stanowi znaczący krok naprzód w stosunku do obecnego poziomu. Komisja ds. Zmian Klimatu wyznaczyła już cel w postaci miliona jednostek rocznie do 2030 roku, a docelowo 19 milionów, co jej zdaniem jest niezbędne, aby Wielka Brytania mogła zrealizować swoje zeroemisyjne ambicje.
POTRZEBY KADROWE
Przedsiębiorcy z dziedziny mikroklimatu są gotowi wesprzeć tę strategię, ale jest problem z brakiem specjalistów. Według różnych szacunków w ciągu następnej dekady potrzebnych będzie ponad 17 000 nowych instalatorów pomp ciepła, jeśli rządowe cele zostaną zrealizowane na czas. Dlatego należy najpierw upewnić się, że jest wystarczająca liczba przeszkolonych osób do wykonywania pracy zgodnie ze wszystkimi standardami, aby ta wysoce skuteczna technologia została wdrożona zgodnie z celami.
Obiekty komercyjne mają krótkie okresy szczytowego zapotrzebowania, kiedy potrzebne są duże ilości ciepłej wody, takie jak centra rekreacyjne i hotele. To sprawia, że pompy ciepła są idealnym rozwiązaniem. Pompy ciepła mogą również odgrywać ważną rolę w ograniczaniu emisji dwutlenku węgla poprzez ich zastosowanie w rozproszonych sieciach grzewczych dla domów, budynków sektora publicznego, sklepów, biur, obiektów sportowych, szpitali i uniwersytetów, co również zapewnia ważną korzyść społeczną. W Wielkiej Brytanii istnieje około 14 000 takich sieci, które zapewniają ogrzewanie, ciepłą wodę i chłodzenie prawie pół miliona klientów. Ponieważ łączą one dostawy ciepła i chłodu na całym obszarze, wprowadzenie pomp ciepła w tych sieciach pozwoli na efektywne wykorzystanie ogromnej ilości energii ze źródeł odnawialnych, takich jak ciepło odpadowe i energia cieplna z rzek, gleby.
Ze względu na dostępność elastycznych podejść, pojawia się coraz więcej nieruchomości komercyjnych, w których usługi ogrzewania i ciepłej wody są świadczone przez pompy ciepła, z których wiele zostało dostarczonych na korzystnych warunkach. Potencjał tego rynku do szybkiego rozwoju po powrocie warunków gospodarczych do bardziej normalnego stanu jest niezwykle ekscytujący i daje szansę na realizację ambitnego celu premiera, jakim jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w Wielkiej Brytanii.
Aclima oferuje wysokiej jakości pompy ciepła znanych marek, o których można dowiedzieć się w naszym katalogu pod linkiem https://aclima.ua/uk/catalog